PYTHON

 

Python Nedir ?

Python, Guido Van rossum adlı hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlayan Python, C ve C++ gibi programlama dillerine kıyaslarsak şöyle sonuçlar elde edebilir.

Bunlar :

Daha kolay öğrenenilir.
Program geliştirme sürecini kısaltır yani hızlı yazılır.
Yukaridaki verilen programlama dillerine aksine ayrı bir derleyici ihtiyaci duymaz.
Hem daha okunaklı, hem daha temiz kodsal söz dizimine sahiptir.

Python’un bu ve buna benzer özelliklerinden dolayı, dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar ( Google, Yahoo! ve Dropbox gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor.

Mesela pek çok büyük şirketin Python bilen programcılara iş olanağı sunduğu, Python’un baş geliştiricisi Guido Van Rossum‘un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’de çalıştığını, 2012 yılının sonlarında doğru ise Dropbox şirketine geçtiğini söylersek, bu programlama dilinin önemi ve geçerliliğini herhalde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Bu arada Python dilinin, her ne kadar Python Programlama dili ile ilgili çoğu görsel malzemeninn üzerine yılan resmi olarak görsek de, Python kelimesi aslında çoğu kişinin zannetiği aksine Piton anlamına gelmiyor. Python programlama dili ismini, Guido Van Rossum’un çok sevdiği Monty Python adlı altı kişilik bir ingiliz komedi grubun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden gelmektedir.

Neden Python Dili ?

Diğer programlama dilleri gibi Python (C, C++, Perl, Ruby ve benzeri gibi) bir programlama dilidir. Tıpkı öteki yazılım dilleri gibi, önünüzde duran kara kutuya yani bilgisayara hükmetmenizi yani yönetmenizi sağlar.

Python dilinin öne çıkaran unsurlardan biri de bilimsel yöntemlerde kullanılması ve çok hızlı işlem yapmasıdır. Bir başka yönden incelediğimizde Python ile Arduino ,Raspi ve benzeri programlamanabilir elektronik kartlar ile harika işler çıkarır…

Python Dilinin Kullanım Alanları…

Python, nesne yönelimi, yorumlamalı, birimsel ve etikileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

Python bilim ve teknoloji bilgi sanayesinde önemli rol oynamaktadır. Yazılım teknolojileri özgür yazılım platformu her dalda ayrı compiler ile çalışan bu dil uluslar arası Askeri savunma ve hacking network sistemleri üzerinde uluslar arası bir öneme sahip programlama dilidir.

Özetlemek gerekirse :

Yüksek seviyeli bir programlama dilidir.
Bilim ve teknoloji bilgi sanayesinde önemli rolu vardır.
Uluslar arası alanda etkilidir.
Askeri savunma alanda etkilidir.
Hacking network sistemleri üzerinde etkilidir.

Bir dilden beklenenden daha fazlasını karşıladığını sizde görüyorsunuz.